Međunarodna konferencija o ženama u poduzetništvu “Žene i točka” tradicionalno se održava početkom prosinca, u organizaciji HGK Županijske komore Otočac.
Pet uspješnih poslovnih žena će podijeliti svoje iskustvo, ono što je bilo presudno te kako su tekle njihove transformacije iz posla u karijeru.
Tko su ovogodišnje panelistice?
Elizabeta Božičević vlasnica je i direktorica tvrtke Author E.
U Školi za kulturu i umjetnost i Tekstilno-tehnološkoj školi ostala je vjerna i sklona riskiranju te nekonvencionalnom izričaju. Tako je došla ideja za osnivanjem poduzeća Author E, pod čijim krovom je zaokružila sva svoja zanimanja i interese. Na početku svoga djelovanja djelovala je pod brendom Radionica Božičević, kojom dominira urbana tematika s prepoznatljivim motivima Gackog kraja. Inspiracija su joj kulturna baština i legende, šarenilo materijala, srebro i bakar.
Rođena u Zagrebu 1965. U Otočac je stigla 90-tih godina zbog braka. Dinamična i kreativna u maloj sredini pokušava ostvariti svoje vizije, a poduzetništvo je opcija. Vodila je krojački salon i poklon galeriju Barbus pa optičku radnju Sv. Lucija. Obrazovala se za vizažisticu u školi Callegari. Uronjena duboko u povijest svog kraja zaljubila se u kulturu Japoda i njihov nakit. Odrastanje i učenje uz oca filigrana i zlatara, odredilo je njezinu priču o nakitu kroz povijest i kulturnu baštinu i povezalo spiralnu fibulu i Gačansku kopču. Godine 2007. za nju je dobila nagradu za Originalan suvenir Ličko-senjske županije, u kategoriji kulturno-povijesni suvenir. Jednostavna forma od zavijutaka i spirala, pokazala se kao savršen predložak za izradu nakita od srebra i bakra te ju kao simbol koristi i na drugim materijalima, aplicirajući je na tekstil, vunu i tkanje.
Izazov i sklonost umjetničkom eksperimentiranju odveo ju je do izrade Coklje na petu, koja je bila pravo iznenađenje na prvom The Coklje Festu 2019. godine. Oživjela je japodskog ratnika s kacigom inspirirana arheološkim nalazima iz 5 st. pr. Kr. Nazvala ga je Garan, što je lokalni naziv za moćnog i markantnog ličanina, predstavnika gackog muškarca. Elizabeta nastoji biti drugačija, jedinstvena, voli izazvati reakciju kod kupaca pa uz priču o nakitu, Japodima i Gackoj, nastoji uvući znatiželjnike i kupce u dio povijesnog razdoblja bogate baštine Gacke.
Izuzetno važnim smatra dobiti priliku u životu za umjetnički izričaj i kreativno djelovanje, stoga se 2007. uključila u rad Amaterskog kazališta Arupium kao glumica i redateljica.
Slavica Grkeš direktorica je Dominium Travel-a i podbrenda RebranD, suvlasnica Dominatto property management i Fat Bastard d.o.o.
Dobitnica je nagrade Udruge poslovnih žena KRUG za menadžericu godine 2017. Potpredsjednica je strukovne udruge putničkih agencija Dubrovačko-neretvanske županije pri HGK-i te je vijećnica u Gradskom vijeću Grada Dubrovnika. Ističe kako je “fejk” pesimist, a zapravo najveći optimist.
Zorana Ivić vlasnica je dječjeg vrtića Žižula. Rođena je u Šibeniku, gdje je završila osnovnu i srednju školu. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, smjer predškolski odgoj. Nakon dva desetljeća rada kao odgojiteljica u Ustanovi Dječji vrtići Šibenik, 2003. godine na Trgovačkom sudu u Šibeniku kao osnivač registrira privatnu Ustanovu ranog i predškolskog odgoja, Dječji vrtić Žižula, koji danas radi u 5 objekata i skrbi o 350 djece sa 60 zaposlenika.
Od 2011. godine aktivna je članica Hrvatske nacionalne udruge poslovnih žena Krug. 2013. primila je priznanje za rad u Socijalnom poduzetništvu za 2012. godinu, a iste godine joj gradsko vijeće grada Šibenika dodjeljuje nagradu grada Šibenika za postignute rezultate u odgojnoj djelatnosti i poduzetništvu. Tijekom 20 godina rada, kao poduzetnica, uvela je i razvila mnoge programe u sklopu svakodnevnog rada Dječjeg vrtića Žižula, poput: Montessori programa, Sportskog programa, Programa vjeronauka, Program usvajanja stranih jezika, Program predškole, Program za darovitu djecu, Dramski program, Program ritmike i plesa. U suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i MZO, organizator je niza stručnih skupova za edukaciju odgojitelja i stručnih suradnika. Od 2017. do 2020. predsjednica je šibenske podružnice Hrvatske nacionalne udruge poslovnih žena Krug, a od 2021. predsjednica Hrvatske nacionalne udruge poslovnih žena Krug.
U suradnji s Hrvatskom udrugom poslovnih žena Krug, ogranak Šibenik, 2022. godine uspješno je organizirala Svjetski dan poduzetnica i 4. Nacionalnu konferenciju Hrvatske udruge poslovnih žena Krug.
Gordana Nikolić jedina je vlasnica, osnivačica i dekanica visokoškolske ustanove u Hrvatskoj – Visoke poslovne škole PAR. Pomorski fakultet završila je u Rijeci, a zatim magistrirala na Ekonomskom fakultetu u Rijeci iz područja menadžmenta te doktorirala iz područja znanosti.
PAR je osnovala 2007. godine s idejom razvoja vrhunskih edukacijskih programa i poslovnog savjetovanja te je krenuo s radom u Rijeci kao jedan od partnera njemačke visoke poslovne škole BA Nordhessen Gmbh. Visoka poslovna škola PAR osnovana je 2011. godine, a od 2012. provodi Preddiplomski stručni studij Poslovno upravljanje s ciljem obrazovanja mladih, modernih i poduzetnički orijentiranih kadrova. Vrijednosti kojima se vodila i koje i dan danas implementira su osobnost, povjerenje, hrabrost, otvorenost i poslovnost.
Tina Tödtling stručnjakinja je za diplomatski i poslovni protokol te Direktorica tvrtke EvenTina.
Rođena je Splićanka sa zagrebačkom adresom, diplomirana ekonomistica, koja kao apsolventica započinje s radom u Državnom protokolu. Prve svoje susrete s protokolom započela je 1996. na mjestu tajnice ravnatelja Državnog protokola, nakon čega ondje prelazi na mjesto savjetnice. Dvije godine poslije odlazi u Ured PRH kao osobna tajnica Prvog predsjednika RH.
Nakon što je Odjel Državnog protokola 2003. pripojen Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, vraća se u ceremonijalni dio Diplomatskog protokola. Ondje s kolegama organizira brojne međunarodne konferencije na najvišim razinama. Nakon rada u Diplomatskom protokolu, kraći dio vremena provela je i u privatnom sektoru, no vrlo brzo se vraća svojoj prvoj profesionalnoj ljubavi.
2008. postaje pomoćnica šefice protokola Predsjednika Republike Hrvatske (Stjepana Mesića, Ive Josipovića), a u mandatu Kolinde Grabar-Kitarović postaje zamjenica šefice protokola. Od 2016. godine imenovana je šeficom protokola PRH, a tu funkciju je obnašala do 2020. godine. U svom dvadesetogodišnjem radu radila je u brojnim programima posjeta šefova država, predsjednika vlada, ministara vanjskih poslova, a među najistaknutijima su posjet potpredsjednika SAD-a Dicka Cheneya, kraljevskog para Švedske, predsjednika NR Kine Hu JIntao, Svetog Oca Pavla i Benedikta. Tinin je tim također radio i na pripremi i provedbi raznih međunarodnih konferencija kao što su Brdo-Brijuni Summit, Croatia Summit, a riječ je o događanjima na najvišim protokolarnim razinama.
Nakon rada u protokolu sa četiri hrvatska predsjednika, više predsjednika vlada, ministara vanjskih poslova, sudjelovanja u organizaciji brojnih konferencija koje su obogatile iskustvo, Tina sad podučava sve koji su željni znanja o protokolu, o pravilima ponašanja, kao i organizaciji raznih razina i vrsta događanja
Tina Todtling predaje i na Visokoj poslovnoj školi „PAR“ u Rijeci, a uz to je i autorica knjige „Protokol događanja u praksi – uspješna organizacija u poslovanju i diplomaciji“.