U ŽUPANIJSKOJ VIJEĆNICI ODRŽANA KONFERENCIJA O SANACIJI ILEGALNO ODLOŽENOG OTPADA

Na konferenciji za medije održanoj u vijećnici Županijske skupštine Ličko-senjske županije u Gospiću, posvećenoj sanaciji ilegalno odloženog otpada na lokaciji PPK Velebit te gospodarenju otpadom na području grada, prvo se obratio župan Ličko-senjske županije Ernest Petry. Istaknuo je kako je rješavanje problema ilegalno odloženog otpada jedan od prioriteta Županije te naglasio važnost koordiniranog djelovanja svih uključenih institucija u cilju trajnog i sigurnog rješenja sanacije lokacije. Istaknuo je kako je upravo on jedan od prvih pokretača razotkrivanja ovog slučaja te da je od početka zagovornik snošenja posljedica svih odgovornih. Nakon njega okupljenima se obratila državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Anja Bagarić, koja je podsjetila na tijek događanja vezanih uz otpad na lokaciji PPK Velebit te kronologiju dosad poduzetih aktivnosti. Naglasila je kako su mjere provedene u suradnji više nadležnih institucija te da je cilj cjelovito i dugoročno rješenje kojim će se osigurati zaštita okoliša i zdravlja građana. Potom se obratio direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, koji je detaljno objasnio planirani tijek sanacije lokacije PPK Velebit te predstavio procjenu ukupnih troškova provedbe projekta. Naglasio je faze sanacije, dinamiku izvođenja radova te financijsku konstrukciju, istaknuvši poruku: „Zajednički prioritet je da to što prije krene“. Zatim se obratio ravnatelj Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer Mario Šiljeg, koji je iznio podatke o višegodišnjem praćenju kvalitete vode na području Ličko-senjske županije te istaknuo kako su rezultati pokazali da je voda za piće zdravstveno ispravna i da nema ugroze za stanovništvo. Institut za vode Strossmayer godišnje uzima oko 400 uzoraka vode, uključujući i podzemne, uz dodatne analize koje provodi Zavod za javno zdravstvo. Također je naglasio da će Institut, u slučaju uočenih alarmantnih promjena, o tome odmah obavijestiti javnost i nadležne institucije. Na kraju se obratila zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić, koja je govorila o kvaliteti zraka na području županije. Istaknula je da je, u cilju smirivanja javnosti, proveden sustavan postupak mjerenja kvalitete zraka kroz sva četiri godišnja doba. Konačni rezultati pokazuju da nijedan izmjereni parametar nije bio iznad propisanih graničnih vrijednosti, čime je potvrđena dobra kvaliteta zraka na području grada.  Zaključno je poručeno kako učinkovito gospodarenje otpadom predstavlja ključan preduvjet očuvanja okoliša i održivog razvoja Ličko-senjske županije, uz zajednički cilj stvaranja sigurnijeg i kvalitetnijeg životnog prostora za građane te nastavak redovitog informiranja javnosti o tijeku sanacije.

Podijelite ovo:

Također provjerite

PERUŠIĆ KIDS VOICE – 2 DANA GLAZBE I DJEČJIH SNOVA

Turistička zajednica općine Perušić ove godine je  u suradnji s perušićkim ljubiteljima glazbe pripremila nešto …

RGS Live Stream