Genijalac iz Like Nikola Tesla rođen je na današnji dan, 10. srpnja 1856. godine.
Rođen je u Smiljanu, tadašnjoj Austro-Ugarskoj, danas Hrvatskoj. Tesla je od malih nogu pokazivao izuzetan talent za mehaniku i fiziku, a njegovo obrazovanje na Politehničkoj školi u Grazu i Sveučilištu u Pragu poslužilo je kao temelj za kasnija otkrića.
Jedna od najzanimljivijih epizoda iz njegovog života je rad na bežičnom prijenosu energije. Sanjao je o svijetu gdje bi energija bila besplatna i dostupna svima. Tesla je izgradio toranj Wardenclyffe u New Yorku, namijenjen upravo za ovu svrhu, ali projekt je nažalost ostao nedovršen zbog financijskih problema.
Tesla je također bio poznat po svojim ekscentričnostima. Živio je asketskim životom, izbjegavao društvene kontakte i posvećivao se svom radu. Bio je poznat po neobičnim navikama, poput toga da je svaku noć spavao samo nekoliko sati i da je izbjegavao dodirivati kosu drugih ljudi zbog straha od bakterija.
Njegov doprinos razvoju izmjenične struje revolucionirao je način na koji se energija koristi i prenosi. Tesla je bio ključan u “ratu struja” protiv Thomasa Edisona, zagovaratelja jednosmjerne struje. Zahvaljujući Teslinim otkrićima, izmjenična struja postala je standard za prijenos električne energije diljem svijeta.
Jedna od manje poznatih činjenica o Tesli je njegov doprinos razvoju radio tehnologije. Iako je Guglielmo Marconi često spominjan kao izumitelj radija, Tesla je zapravo imao ključne patente za radio tehnologiju. Godine 1943., šest mjeseci nakon Tesline smrti, Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država priznao je Tesline patente kao temeljne za razvoj radija.
Tesla je umro 7. siječnja 1943. godine, siromašan i gotovo zaboravljen. Ostao je upamćen kao jedan od najvećih svjetskih izumitelja, ali istodobno osporavan od konkurencije koja nije shvatila njegove ideje koje su bile ispred tadašnjeg, a i sadašnjeg vremena. Njegovo ime nosi jedinica za magnetsku indukciju – tesla (T), a njegov duh i dalje inspirira inovatore i znanstvenike širom svijeta.