U organizaciji UHDDR – a grada Rijeke i Hrvatskog nacionalnog vijeća danas je obilježena 89. obljetnica Velebitskog ustanka. Obilježavanje je započelo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomenika Velebitskom ustanku u Brušanima, na mjestu nekadašnje žandarmerijske postaje, nakon čega su zapaljene svijeće kod Spomen križa Velebitskim ustanicima i groba Stjepana Devčića u Jadovnom. Vijence su položili i svijeće zapalili gradonačelnik Grada Gospića Karlo Starčević sa suradnicima, župan Ličko – senjske županije Ernest Petry sa suradnicima, izaslanik Ministarstva hrvatskih branitelja Marko Ratković, predstavnici Udruge Hrvatski domobran, predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata, te brojni drugi uz riječi molitve koje je uputio don Anđelko Kaćunko. Župan ličko – senjski Ernest Petry pozdravio je prisutne istaknuvši kako je važno odati počast ustajanju hrvatskog naroda protiv torture Kraljevine Jugoslavije:
- „Zahvaljujem što ste ovdje nazočni, zahvaljujem se i predstavniku Ministarstva hrvatskih branitelja, koje se također danas uključilo u obilježavanje 89. godišnjice Velebitskog ustanka. Također, napominjem da će Ličko – senjska županija ubuduće uvijek obilježavati godišnjice svih hrvatskih bitaka, a sa posebnim pijetetom odajemo počast svim žrtvama koje su svoj život dale za obranu hrvatske domovine“.
Gradonačelnik Karlo Starčević izrazio je zadovoljstvo što je ovogodišnja 89. obljetnica Velebitskog ustanka obilježena na nešto višoj razini nego prethodnih godina. Također, dodao je kako je ovaj povijesno važni ustanak začetak današnje hrvatske države:
- „Gledajući hrabrost tadašnjih ustanika 1932. godine sjećamo se hrabrosti hrvatskih branitelja 1991. godine, koji nisu poklekli i nisu se dozvolili difamirati niti ustrašiti od mnogo jače sile nego što su u onom trenutku bili“.
Osim toga Starčević je naglasio još jednu veliku hrvatsku tragediju, a to je raseljavanje hrvatskog naroda zbog čega je iz Brušana poslao apel Vladi Republike Hrvatske i svima odgovornima za ove rubne prostore naše domovine da se svakako poradi na ovom velikom demografskom problemu jer u konačnici narod čini državu.
U ime potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, izaslanik Marko Ratković kazao je kako ova obljetnica ipak zaslužuje puno veću pozornost u hrvatskoj povijesti. Izdvojio je kako Ministarstvo hrvatskih branitelja uvijek nastoji dati veliki značaj onim događajima koji su važni za hrvatski narod.
U Vjeronaučnoj dvorani Crkve sv. Martina u Brušanima održan je okrugli stol na temu Emancipacijski potencijal Velebitskog ustanka 1932. u susret 90. obljetnice Velebitskog ustanka (1932. – 2022.) na kojem su između ostalih sudjelovali Ante Bežen, Ivan Brlić, Josip Jurčević i Stipe Kutleša.