Internetom se posljednjih dana širi lažni članak koji zloupotrebljava ime poznate novinarke emisije Provjereno, Eme Branice, s ciljem promicanja financijske prijevare. Na društvenim mrežama, osobito Facebooku, pojavio se “intervju” u kojem se tvrdi da je Branica razotkrila “tajni investicijski fond” koji građanima omogućava brzu i sigurnu zaradu.
Riječ je o potpuno izmišljenim izjavama i konstrukcijama koje imitiraju prave novinske članke – uključujući izgled portala Jutarnji list, korištenje njegovog logotipa, vizualnog identiteta i imena stvarnih novinara. Takav članak nikada nije objavljen na portalu Jutarnji.hr, a novinarka Branica nikada nije pisala o bilo kakvom investicijskom fondu niti promovirala načine lake zarade.
Lažni članak koristi sve elemente klasične internetske prijevare poznate kao phishing.
Phishing je oblik internetske prijevare u kojem napadači pokušavaju zavarati korisnike i navesti ih da dobrovoljno otkriju osjetljive podatke – poput lozinki, brojeva bankovnih računa, kartica ili osobnih podataka. To najčešće čine pomoću lažnih web-stranica i oglasa koji izgledaju vjerodostojno, imitirajući dizajn poznatih medija, banaka ili institucija.
U ovom slučaju, prevarantska stranica izgleda gotovo identično kao portal Jutarnji.hr, ali se zapravo nalazi na potpuno nepovezanim i sumnjivim domenama. Cilj je uvjeriti korisnika da klikne na poveznicu i ostavi svoje podatke, vjerujući da je riječ o legitimnoj investicijskoj prilici.
Lažni članak dodatno koristi senzacionalističke tvrdnje, navodna svjedočanstva građana koji su se “obogatili preko noći” te tobožnje preslike dokumenata koji “dokazuju” navodnu prijevaru vlasti.
Građanima se savjetuje izniman oprez: ne otvarati poveznice s nepoznatih ili sumnjivih stranica, provjeravati točnost internetske adrese (domena), i nipošto ne ostavljati osobne ili financijske podatke na neprovjerenim web-stranicama. Preporučuje se i prijavljivanje takvih oglasa i sadržaja kao prijevarnih kako bi se spriječilo njihovo daljnje širenje.
Foto: Faktograf