Europol: Uhićeno 13 osoba zbog ilegalnog odlaganja 35 000 tona opasnog otpada

Europol.eu

Prenosimo u cijelosti vijest s web sjedišta Europola:

Zločinačka skupina ostvarila je najmanje 4 milijuna eura ilegalnim odlaganjem medicinskog i opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatskoj.

Hrvatske policijske vlasti su 13. veljače 2025. uhitile 13 osoba osumnjičenih za sudjelovanje u mreži organiziranog kriminala povezanog s ekološkim kriminalom. Glavni osumnjičenici, dvojica hrvatskih državljana, smatrani su visokovrijednim metama Europola te se vjeruje da su organizirali ilegalni uvoz opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatsku. Prema rezultatima istrage, umjesto da bude propisno obrađen i zbrinut, otpad je jednostavno zakopan ili odbačen na najmanje tri lokacije. Procjenjuje se da je na taj način nezakonito odloženo najmanje 35 000 tona otpada, čime su počinitelji ostvarili najmanje 4 milijuna eura nezakonite dobiti.

Zlouporaba legalnih tvrtki za prikrivanje kriminala

Ova kriminalna mreža koristila je infrastrukturu legalnih poduzeća kako bi organizirala ilegalni transport i zbrinjavanje otpada. Ključnu ulogu u tom procesu imale su legalne tvrtke u Italiji, kao i transportna i druga poduzeća u Italiji i Hrvatskoj. Prema rezultatima laboratorijskih analiza, ilegalno odloženi otpad, koji su kriminalci lažno deklarirali kao reciklabilnu plastičnu masu, zapravo se pravno klasificira kao opasni otpad. Hrvatska policija također sumnja da su članovi ove mreže ilegalno odlagali medicinski otpad iz hrvatskih tvrtki.

Krivotvorena dokumentacija kao ključ zarade

Kriminalne mreže koje se bave ilegalnim prometom otpada koriste visoke troškove obrade, osobito za opasni otpad, kako bi ostvarile nezakonitu dobit. U ovom slučaju, način rada bio je da se sudjelovanjem na natječajima u Italiji osiguraju ugovori za obradu otpada po nižim cijenama od legalnih konkurenata. Nakon osvajanja ugovora, hrvatska kriminalna mreža transportirala bi otpad – bez prethodne obrade – u Hrvatsku. Kako bi zaobišli potrebne dozvole od zemlje odredišta, osumnjičenici su krivotvorili dokumentaciju te otpad lažno deklarirali kao materijal namijenjen reciklaži, prikrivajući njegovu stvarnu prirodu. Na taj način, izbjegavanjem skupih postupaka obrade i odlaganja opasnog otpada, kriminalna mreža ostvarila je milijunsku zaradu.

Velika zarada, mali rizik i nesaglediva šteta za okoliš

Trgovina otpadom ilegalna je djelatnost koja kriminalnim organizacijama omogućuje veliku zaradu uz relativno nizak rizik. Ilegalno odlaganje otpada često uzrokuje nepopravljivu štetu okolišu, zagađujući tlo, vodu i zrak. Ove vrste kaznenih djela često su povezane s krivotvorenjem dokumenata te financijskim kriminalom poput pranja novca i korupcije.

Tijekom akcije, policijski službenici zaplijenili su elektroničke uređaje, mobilne telefone i dokumente koji će biti predmet daljnje istrage.

Europol je podržao istragu koju su provele nacionalne policijske i ekološke agencije. Stručnjaci Europola za ekološki kriminal koordinirali su operaciju organiziranjem sastanaka te pružanjem analitičke i operativne podrške. Tijekom akcijskog dana, Europolovi stručnjaci pomagali su hrvatskim vlastima u stvarnom vremenu.

Podijelite ovo:

Također provjerite

Sportskim udrugama Grada Gospića po prvi put udovoljeni svi zahtjevi, sredstva povećana za 100% – za sport izdvojeno gotovo 240.000,00 eura

Gradonačelnik Darko Milinović održao je u svom uredu važan radni sastanak s predsjednicima svih sportskih …

RGS Live Stream

Skip to content