Divjak: Izvanredni natječaj od 14 milijuna kuna za znanstvenike u borbi protiv koronavirusa

U izvanrednim i za sve aspekte društva zahtjevnim okolnostima izazvanim virusom COVID-19, Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ) u sklopu svoje misije i uz financiranje Ministarstva znanosti i obrazovanja daje potporu istraživačkim grupama koje mogu pridonijeti rješenju trenutačno najvećih istraživačkih izazova u sklopu globalne pandemije koronavirusa, s ciljem spašavanja ljudskih života te očuvanja zdravlja i dobrobiti stanovništva u Republici Hrvatskoj.

Posebnim natječajem HRZZ-a, vrijednim 14 milijuna kuna, financiraju se temeljna i primijenjena istraživanja koja stvaraju novo i unapređuju postojeće znanje o zaraznim bolestima uzrokovanim koronavirusima te istraživanja koja istražuju društvene aspekte pandemije i učinak pandemije na obrazovni sustav.

Natječaj je raspisan u ponedjeljak, 30. ožujka, a kandidati svoje prijave mogu podnijeti najkasnije do 20. travnja 2020. u 13.00 sati.

Iznos financiranja po projektu iznosi od 600.000,00 do 1.500.000,00 kuna za istraživačke teme „Imuni odgovor i razvoj novih pristupa u dijagnostici COVID-19“ i „Razvoj novih cjepiva, tretmana, lijekova i pripravaka za inhibiciju COVID-19“ te od 400.000,00 kn do 750.000,00 kn za istraživačke teme „Društveni aspekti COVID-19 pandemije“ i „Obrazovni aspekti pandemije“, za ukupno 18 mjeseci trajanja projekta.

Vrste dopuštenih troškova su troškovi istraživanja, troškovi opreme i održavanja opreme, troškovi diseminacije i suradnje (do 150.000,00 kuna) te posredni troškovi koji su prihvatljivi u najvišem iznosu od 5% ukupnog iznosa traženih sredstava.

„Znanost je ključna za pronalazak izlaza iz ove izvanredne situacije jer samo znanstveno utemeljena rješenja i odluke mogu spasiti ljudske živote, ali i unaprijediti kvalitetu života općenito. I iz ranijih kriza vidimo da su je pobjeđivale države koje su u vrijeme krize ulagale u znanost i obrazovanje te uočile priliku za transformaciju i inovacije“, rekla je ministrica Divjak.

Cilj ovog natječaja je bolje razumijevanje biologije i patogeneze koronavirusa, specifično virusa SARS-CoV-2 i zarazne bolesti COVID-19, upravljanja krizom tijekom i nakon epidemija uzrokovanih koronavirusima te organizacije i provedbe nastave na daljinu na svim obrazovnim razinama.

 

IZVOR/FOTO: mzo.gov.hr

Podijelite ovo:

Također provjerite

Brojnim predavanjima biti će obilježen Mjesec borbe protiv ovisnosti

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do …

X
Skip to content