Na 36. sjednici Opće skupštine UNESCO je proglasio 13.veljače kao datum kojim se obilježava Svjetski dan radija.
Prijedlog je iznesen od strane Kraljevine Španjolske, na 187 sjednici UNESCO-ovog Izvršnog odbora. Datum 13. veljače odabran je u znak sjećanja na 1946. kada je osnovan radio Ujedinjenih naroda.
Cilj Svjetskog dana radija, podizanje je svijesti u javnosti i medijima o samoj vrijednost radija, poboljšanju međunarodne suradnje te osiguranja pristupa informacijama putem radija.
U svojoj odluci, Opća konferencija potiče države članice da poduzmu aktivnosti kako bi proslavili ovaj dan, kako na lokalnoj tako i na nacionalnoj razini, uz sudjelovanje nacionalnih komisija, nevladinih organizacija, javnost i različitih institucija (škola, sveučilišta, općina, gradova, medija, novinara, strukovnih udruga, muzeja, kulturnih ).
cMinistarstvo kulture i medija
Jedan od pionira radiotelegrafije je Guglielmo Marconi.On je ostvario prvi prijenos radiovalova preko Atlantskog oceana i 1909. godine dobio Nobelovu nagradu za taj doprinos znanosti. Osnovao je i prvu tvrtku koja se bavila komercijalnom uporabom radio prijenosa. Izumiteljem radija smatran je do 1943. godine, kada mu je Vrhovni sud oduzeo patentno pravo i dodijelio ga Nikoli Tesli.
“Službeni pronalazač radija je Nikola Tesla.”
Tesla je prvi razvio i objasnio način proizvodnje radio frekvencija, princip usklađenih rezonantnih sklopova u predajnoj i prijamnoj anteni te javno pokazao principe radija i prijenos signala na velike daljine. Za svoj pronalazak je 1897. godine dobio patent #645576 za uređaj opisan kao sustav za bežični prijenos podataka.
Commons Wikimedia / Teslin patent za radio